Bizonyára mindenki hallott már történeteket vagy átélt ő maga is ilyen szituációt: az áruházi hisztit.
A „hiszti” szó nekem alapvetően nem szimpatikus megnevezés, mert szerintem negatív irányba eltolja a közben megélt érzelmek létjogoultságát, sőt, szerintem manipulatívnak is állítja be azokat.
Ma délután a nagyobbik fiammal elmentünk egy áruházba, mert kinézett magának egy kamiont. Itthon megbeszéltük, hogy elmegyünk, megnézzük, de megígérni nem tudom, hogy megvesszük. Elmentünk, és ott közöltem a rossz hírt, nem visszük el. Mindezen szavakra teljes kiborulás, kiabálás, vígasztalhatatlannak tűnő sírás, kapálózás volt a válasza. Össze kellett szednem a bolt padlójáról. Vélhetően rengeteg dühöt és szomorúságot élt meg.
De hogy jön ide a kutyaoktatásból a spektrum? Leegyszerűsítve, létezik egy érzelmi skála (bővebben a könyvben: www.shop/lathatatlanporaz.hu), ami segít nekünk gazdiknak megérteni, hogy a kutyánk bizonyos helyzetekben érzelmileg hogyan van, mi a reakciója, és hogy ezekben az állapotokban hogyan tudom őt segíteni. A kapcsolatfókuszú módszerben a kutyáink érzelmi állapotai fontosak a számunkra, mert szépen jelzik, hogy mikor van ránk és az általunk nyújtott biztonságra szüksége. Ez olyannyira csodálatos, hogy betonbiztossá tudja tenni a kettőnk kapcsolatát.
Többek között ez a modell is segít engem ilyen helyzetben, mikor a gyermekeimnek nehéz érzéseket kell megélniük, hogy hogyan tudok szeretettel mellettük lenni.
Van-e dolgom a többi boltban vásárlóval és minket nézőkkel? Nincs. Van-e dolgom azokkal, akik megjegyzéseket tesznek? Nincs. Kell-e szégyellnem magam a történtek miatt? A legkevésbé sem.
A düh és a szomorúság valóban nehéz, de alapérzelmek. Lehetőség szerint nem megváltoztatni, elnyomni szeretném, hanem biztosítani arról, hogy itt vagyok, és támaszkodhat rám.
Ami a tapasztalatom szerint kutyánál is gyereknél is szuperül működik, ha ezeket a bent ragadt érzelmeket ki lehet mozogni, és akár egy szabad futkározásban, játékban, kergetőzésben tova lehet engedni.
Te ott neki abban a nehézségében nagyon fontos kapaszkodó vagy. Legyen szó a kutyádról vagy a gyerekedről. Ugye mennyivel másabb nézőpont ez?